Швидкі радіовсплесков (FRB) є однією з найбільш загадкових містерій у Всесвіті. Незважаючи на те, що природа всіх FRB астрономам і раніше невідома, вчені, здається, нарешті з’ясували з якою дивовижною середовища з’явилися одні з найбільш обговорюваних останнім часом FRB. Йдеться про повторюваних сигналах FRB 121102.

Вперше про сигнали FRB 121102 дослідники заговорили в листопаді 2012 року, але для того, щоб звузити коло пошуку їх незвичайної природи, у вчених пішло кілька років. Найбільш швидкі радіовсплесков, як правило, виявлялися всього один раз, що зробило обчислення їх джерела нездійсненним завданням, проте особливістю FRB 121102 виявилося те, що ці сигнали повторюються.

Це дало вченим унікальну можливість вивчити ці сигнали. FRB є радіоімпульси тривалістю кілька мілісекунд, але при цьому часом володіють енергією 500 мільйонів сонць. Так як найчастіше ці радіоімпульси не повторюються, то і передбачити їх стає практично неможливо. Як, втім, і відстежити їх джерело. Саме тому вчені до цих пір не могли визначити їхню справжню природу.

Сигнали FRB 121102 не переставали дивувати дослідників протягом декількох років. У березні 2016 астрономи оголосили про виявлення в архівних даних телескопів інформації про 10 швидких радіовсплесков з однієї і тієї ж області. У грудні 2016 року був виявлено ще 6 сигналів FRB 121102, а в серпні 2017 – ще 15. Це дозволило вченим визначити розташування джерела цих сигналів. Ним виявився звездообразующій регіон однієї карликової галактики, розташованої в більш ніж три мільярди світлових років від Землі.

Міжнародна група дослідників, вивчаючи дані з різних радіотелескопів, змогла ще сильніше звузити коло пошуку і в кінцевому підсумку прийти до єдиного висновку. Вчені як ніколи впевнені, що джерелом FRB 121102 є нейтронна зірка. І судячи з усього, ця зірка знаходиться в надзвичайно екстремальному середовищі – або дуже близько до чорної діри, або всередині дуже потужною туманності. До таких висновків дослідників наштовхнув той факт, що ці радіосигнали були «закрученими».

Про свою роботу фахівці поділилися в журналі Nature, де повідомляють, що сигнали FRB 121102 виявилися практично повністю поляризовані. Коли ці поляризовані сигнали проходять крізь магнітне поле, то вони закручуються, і чим сильніше це магнітне поле, тим сильніше вони закручуються. Ця особливість носить назву ефекту Фарадея і дозволяє дослідникам більше дізнаватися про природу тих чи інших хвиль. Якщо використовуються сигнали FRB 121102 їх площину поляризації виявилася закрученою з коли-небудь спостерігалися, що говорить про те, що вони пройшли через дуже потужне магнітне поле.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here