Нове дослідження показує, що так звана космічна лихоманка зовсім не міф. При довгому знаходженні в умовах мікрогравітації температура тіла може підвищуватися, а при фізичних навантаженнях вона зростає ще сильніше. До такого висновку прийшли німецькі вчені, які вивчили фізичні показники астронавтів, що побували на борту Міжнародної космічної станції.

Загалом, в і без того величезний список проблем зі здоров’ям, пов’язаних з перебуванням в космосі і стоять перед мрією тривалих космічних подорожей, можна додати ще один пункт.

У той же час дослідники відзначають, що температура тіла підвищується не миттєво. Підвищення цього показника може відбуватися протягом декількох місяців, поки організм людини звикає до умов відсутньої гравітації. Про це, принаймні, кажуть ті дані про стан здоров’я, які збиралися перед польотом, під час перебування на МКС, а також після повернення астронавтів назад на Землю.

Дані показують, що після двох з половиною місяців перебування на орбіті під час виконання фізичних вправ температура тіла астронавтів регулярно перевищує показник в 40 градусів. При цьому середній показник температури, як правило, підвищується на 1 градус і становить 37 градусів навіть тоді, коли астронавт нічим не займається.

«Ми розробили нову систему, яка може знімати температурні показання з шкіри за допомогою датчиків, здатних фіксувати навіть незначні зміни в температурі артеріальної крові», – пояснює Ханнс-Крістіан Гунга з Клініка Шаріте в Берліні, один з дослідників цього проекту.

Незважаючи на те, що медики і науковці вже працюють над вирішенням деяких проблем, пов’язаних з тривалими космічними подорожами, фактичних досліджень впливу ефектів мікрогравітації на центральну температуру тіла, яка на Землі регулюється нашими внутрішніми біологічними системами, проводилося дуже мало. У той же час стежити за температурою тіла в космосі дуже важливо, особливо якщо ми хочемо коли-небудь відправитися до інших планет Сонячної системи. В кінцевому підсумку гіпертермія та тепловий удар при польоті до Марса навряд чи виявляться комусь на користь.

У новому дослідженні німецькі вчені знімали дані про температуру у 11 астронавтів, почавши збирати інформацію за 90 днів до польоту і закінчивши через 30 днів після повернення. Протягом всього цього часу люди носили на лобі особливо чутливі датчики. Ці датчики показали, що центральна температура тіла в умовах мікрогравітації зростає швидше, ніж на Землі. Вчені пояснюють це тим, що космічне середовище перешкоджає правильній роботі тих чинників, які регулюють температуру тіла в земних умовах. Наприклад, змінюється рівень виділяється нами тепла в наше довкілля, а також обсяг поту, який наш організм виділяє для свого охолодження. Крім того, в космосі піт випаровується набагато повільніше, що, в свою чергу, може стати проблемою при тривалих фізичних навантаженнях, так як зростає можливість перегріву організму.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here